„Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”


Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.
Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.

Dzień Bezpiecznego Internetu 2022 obchodzić będziemy 8 lutego.
My również, jak co roku, weźmiemy aktywny udział w obchodach DBI. W tygodniu od 7 – 11 II 2022r. na lekcjach informatyki w klasach od III do VIII zostanie omówiona tematyka bezpiecznego korzystania z Internetu.

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. DBI 2022 odbędzie się 8 lutego 2022r. pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”.

Bieżąca edycja DBI zachęca wszystkich do aktywnego uczestnictwa w współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.
Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w Internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią.

Wszelkie informacje o przebiegu Dnia Bezpiecznego Internetu 2022 publikowane są w serwisie http://www.dbi.pl

Jak każdy inny program, tak i Internet ma swoje wady.
Najważniejsze z nich to:
– kontakt z pornografią
– kontakt z przemocą
– nieświadome udostępnianie swoich danych osobowych
– nieświadome uczestnictwo w dzialaniach niezgodnych z prawem
– kontakt z oszustami internetowymi

Internet może się stać nałogiem utrudnia bezpośrednie relacje z drugim człowiekiem przez długotrwałe korzystanie z kontaktu wirtualnego, zło i demoralizacja (narkomania, pedofilia, sekty).

Mimo to warto korzystać z Internetu, lecz musisz pamiętać o następujących zasadach:
– zabezpiecz swój komputer
– nie ufaj osobom poznanym w sieci
– nie podawaj nikomu obcemu swoich danych

Skip to content