Dzień Pandy

Dnia 16 marca w świetlicy obchodzono Dzień Pandy.  Od połowy XX w. panda była symbolem zagrożonych wyginięciem gatunków. W 1970r. na wolności żyło już tylko 1000 pand. Dzięki wspólnej pracy rządu Chin, WWF oraz lokalnych społeczności udało się zatrzymać wymieranie tych pięknych zwierząt. W ciągu 40 lat populacja pandy zwiększyła się o 80%, do 1860 osobników. Dzięki temu Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody zmieniła stopień zagrożenia wyginięciem  dla pandy wielkiej.  Status w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych został obniżony z kategorii „gatunek zagrożony” do „narażony” na wyginięcie.  W związku z tym dniem, przygotowano dla uczniów tekst, z którego dowiedzieli się kilku ciekawostek o pandach. Między innymi poznali, czym odżywiają się pandy, jak spędzają dzień, gdzie żyją, czym się zajmują, jak wychowują swoje potomstwo. Po wysłuchanym tekście, zadaniem uczniów, było uzupełnienie tekstu z lukami. Wykonanie zadania, pozwoliło uczniom, zapamiętać nowo poznane informacje.

,,Pan da pandzie na osłodę bambusowe pędy młode, zieloniutkie, świeże, wiotkie ciut gorzkawe i niesłodkie?”