I Konkurs Czytelniczy pt.: „Najpiękniej przeczytane opowiadanie”

Dnia 11 marca 2021 w świetlicy szkolnej został przeprowadzony I Konkurs Czytelniczy „Najpiękniej przeczytane opowiadanie”. Do konkursu mogli przystąpić uczniowie z klas edukacji wczesnoszkolnej, których zadaniem było przygotowanie fragmentu książki, bądź opowiadania o objętości nie więcej niż 1,5 strony formatu A4. Czytanie opowiadania trwało nie dłużej niż 5 minut. Uczniowie mieli możliwość posłużyć się podczas prezentacji czytelniczej wybranego przez siebie opowiadania, charakterystycznymi dla danego tekstu rekwizytami, w celu lepszego zaprezentowania się nie tylko przed komisją, lecz także przed publiką, która składała się ze wszystkich dzieci, które w tym dniu były obecne. Publiczność również miała określone zadanie w trakcie literackich przesłuchań uczestników, a mianowicie każdy mógł typować swoich faworytów w najpiękniejszej ustnej interpretacji opowiadania.

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wsród klas I–III, ponieważ powołana do życia „Akademia Czytania” w świetlicy, codziennie gromadziła na nowych pufach relaksacyjnych sporo zwolenników bardziej spokojnego, bo intelektualnego spędzania czasu wolnego.

Do konkursu zgłosiło się 10 uczestników z klas I–III:

1. Ivan Kocharian
  2. Franciszek Pawłowski
  3. Jan Pawłowski
  4. Łukasz Pawłowski
  5. Jan Włudyka
  6. Antoni Nawrocki
  7. Wojciech Profus
  8. Michał Maliszczak
  9. Mateusz Krupa
  10. Filip Faron

Czytelnicze zmagania z tekstem oceniała zewnętrzna komisja w składzie:

Dyrektor Paulina Joniak — polonistka

Dyrektor Magdalena Noskowicz — polonistka

Psycholog — Anna Mrozowska

Wśród zwycięzców znaleźli się:

I miejsce — Antoni Nawrocki — kl. I, który prezentował „Lokomotywę” Juliana Tuwima

II miejsce — Wojciech Profus — kl. II, przedstawiający „Nowe przygody Mikołajka” Rene Gościnnego

III miejsce — Michał Maliszczak — kl. II, a w jego interpretacji „Pan Zmartwiony” Rogera Hargreavesa

Należy podkreślić, iż zwycięzcy bardzo sprawnie i ciekawie interpretowali swoje konkursowe opowiadania, nie tylko w kwestii tempa oraz techniki czytania, modulacji głosu, a także dykcji, odpowiednich oddechów oraz budowania akcji w odczytywanych tekstach przed widzami z publiczności.

Zwycięzcy otrzymali ciekawe nagrody oraz dyplomy, jak również wszyscy uczestnicy mogli cieszyć się podobnymi upominkami, ufundowanymi przez Panią Kierownik-Dorotę Gawędę.

Wszystkich uczniów świetlicy zapraszamy za rok, ponieważ konkurs wpisujemy w cykliczne wydarzenie świetlicy.