Innowacja „Mali Ratownicy”

Innowacja „Mali Ratownicy” jest odpowiedzią na zobojętnienie społeczeństwa na krzywdę i cierpienie ludzkie. Coraz częściej obserwuje się brak empatii wśród młodych osób, którzy nie mają odwagi, a nawet chęci udzielania pierwszej pomocy potrzebującym osobom.

Adresatami innowacji są uczniowie uczęszczający na świetlicę z klas I-III.

Zajęcia innowacyjne odbywać się będą w ramach zajęć opiekuńczo-wychowawczych na świetlicy szkolnej w wymiarze jednej godziny tygodniowo z grupą chętnych uczniów oraz jako zajęcia na basenie, dwa razy w tygodniu.

Niniejsza innowacja ma na celu szerzenie idei udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej z wykorzystaniem elementów ratownictwa wodnego podczas zajęć na Krytej Pływalni. Ma ona zachęcać i motywować uczniów do podejmowania prawidłowych decyzji w stanie zagrożenia zdrowia i życia, umiejętności działania w pojedynkę i w grupie podczas akcji ratowniczych, prowadzonych w różnych sytuacjach, np. zagrożenia pożarowe, powodziowe, podczas ekstremalnych warunków pogodowych. Jednym z ważniejszych celów jest wzmacnianie postawy odpowiedzialności za siebie i innych, przełamywania barier w kształtowaniu kompetencji społecznych, umiejętności udzielania pierwszej pomocy: postępowanie na miejscu zdarzenia, pomoc osobie nieprzytomnej, opatrywaniu ran, tamowania krwotoków, stabilizacji złamanych kończyn,oparzenia i odmrożenia, resuscytacji krążeniowo-oddechowej, jak również bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą i podczas ferii zimowych. Istotnym elementem zajęć jest również systematyczny udział podopiecznych na Krytej Pływalni w Bochni, przez co będą mogli w praktyce wykorzystać wiedzę i zdobyte umiejętności oraz kształtowane będą postawy prozdrowotne.