Małopolski Konkurs Kaligraficzny

Mamy sukces! Mamy finalistkę!

Maja Sadowska z klasy 5b została finalistką Małopolskiego Konkursu Kaligraficznego „O złote pióro”.

W słoneczny Dzień Matki 34 uczniów z siedemnastu małopolskich szkół uczestniczyło w  finale 22. edycji konkursu. Gospodarzem kaligraficznych zmagań była Publiczna  Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Rajbrocie. Trzeba wspomnieć, że w  pierwszym etapie wzięło udział ponad 150 uczniów, w tym cztery uczennice naszej szkoły.

Zadanie finałowe polegało na pięknym zapisie otrzymanego tekstu pt. „Matka”. Oceniano ogólne wrażenie estetyczne, rozplanowanie tekstu, płynność połączeń literowych i nachylenie pisma. Tekst musiał być zapisany piórem ze stalówką! na kartce formatu  A3. Nie było to łatwe zadanie, należało maksymalnie się skoncentrować  i wykaligrafować tekst najpiękniej jak się potrafi. Tak właśnie powstała praca Mai.

Finaliści konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i symboliczną sadzonkę dębu. Niespodzianką były warsztaty zorganizowanych przez pana Grzegorza Barasińskiego z krakowskiej firmy „Kaligraf”.

O prestiżu konkursu świadczy patronat nad konkursem Małopolskiej Kurator Oświaty, Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, Wójta Gminy Lipnica Murowana, Urzędu Miasta Bochnia, Liceum Plastyczne w Nowym Wiśniczu i Wydawnictwa „Promyczek”.

Mai i uczestniczkom szkolnego etapu konkursu  dedykuję słowa profesora Wiktora Zina:

„Tekst kaligraficzny ma swój niepowtarzalny urok. Charakterystyczny kształt liter. Specyficzne odstępy miedzy nimi. Każda litera jest trochę inna, zależnie od tego, obok jakiej litery stoi, co piszemy i jakie temu towarzyszą emocje. Odręczne pisanie dyscyplinuje człowieka i porządkuje sposób myślenia. Najważniejsze by ostatecznie tekst wyglądał estetycznie”.

Beata Biernat