NPRC

NARODOWY  PROGRAM  ROZWOJU  CZYTELNICTWA

W bieżącym roku szkolnym 2023/2024, Szkoła Podstawowa nr 7 w Bochni została zakwalifikowana po raz drugi do realizacji rządowego projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025 – Priorytet 3 kierunek interwencji 3.2.

Zasadniczym celem projektu jest rozwijanie czytelnictwa, wzbogacenie księgozbioru szkolnej biblioteki o nowości wydawnicze, lektury dla wszystkich grup wiekowych czytelników, wzrostu zainteresowania książką. W programie przez cały rok, planowany jest udział uczniów i nauczycieli. Sukcesywnie dołączane będą informacje o przebiegu i realizacji zadań.

 

LIST DO RODZICÓW:

Szanowni Państwo!

W bieżącym roku szkolnym, nasza szkoła przystąpiła po raz drugi do realizacji projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Program ten umożliwił szkole i bibliotece szkolnej, zakup wielu pięknych, ciekawych nowości wydawniczych, dla każdej grupy wiekowej naszych uczniów.

Chcemy zwrócić Państwa uwagę na znaczenie i rolę czytania, zwłaszcza głośnego czytania. W dobie szeroko pojętej cyfryzacji (komputerów, telewizji, portali społecznościowych itp. ) czytanie słowa drukowanego stało się niezbyt atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu, zdobywania informacji i wiedzy. Chcąc rozbudzić w dzieciach chęć oraz zainteresowanie tego procesu, konieczna jest współpraca szkoły i rodziców. To rodzinny dom, stanowi niezwykle istotną rolę w kształtowaniu nawyku czytania, to pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce właśnie w rodzinnym domu.

Korzyści płynące z czytania zaowocują w przyszłości, przyczynią się do wzbogacenia słownictwa, języka, umiejętności poznawania, rozumienia świata, wpłyną na rozwój emocjonalny, psychiczny dziecka, ukształtują nawyk czytania, zdobywania wiedzy.

Drodzy Rodzice, serdecznie zachęcamy do codziennego, głośnego, wspólnego czytania.

 

PODSUMOWANIE  NPRC

W czerwcu 2024r.  zakończona została realizacja Narodowego  Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025 Priorytet 3 kierunek interwencji 3.2.

W ramach programu zakupiono do biblioteki szkolnej 721 książek ( nowości, baśnie, bajki, lektury, młodzieżowe, historyczne). Zrealizowano różnorodne projekty, zajęcia czytelnicze i biblioteczne.

Powiększony księgozbiór biblioteki, odpowiadający zarówno zainteresowaniom uczniów jak i nauczycieli, wpłynął na zwiększenie aktywności czytelniczej, stworzył możliwości do innowacyjnych działań w bibliotece, ukazał zauważalne zainteresowanie młodego czytelnika książką oraz szkolną biblioteką.

Skip to content