Światowy Dzień Cukrzycy w klasach III

Obchody Światowego Dnia Cukrzycy przypadają 14 listopada. To właśnie tego dnia urodził się Federick Banting– kanadyjski fizjolog, odkrywca insuliny, laureat Nagrody Nobla.
Do naszej szkoły uczęszczają dzieci chorujące na cukrzycę typu 1.

W tym szczególnym dla „CUKIERKÓW” dniu odbyły się różne zajęcia profilaktyczne, które miały na celu przybliżyć temat cukrzycy.

W klasie 3c odbyło się spotkanie mamą ucznia chorego na cukrzycę typu 1.
Podczas spotkania p. Sylwia przedstawiła historię rozpoznania choroby CT1 u syna, ze szczególnym zasygnalizowaniem pierwszych objawów. Zostały omówione typy cukrzycy oraz różnice między nimi. Dzieci dowiedziały się również, co to jest hipo- i hiperglikemia i w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy. Pani Sylwia, razem z synem, przedstawiła zasady działania niezbędnych gadżetów diabetyka: pena i pompy insulinowej. Ponadto omówiła zasady mierzenia poziomu cukru we krwi oraz dokonała jego pomiaru za pomocą glukometru chętnej wychowawczyni. 😁😋😋
Obejrzeliśmy krótki filmik edukacyjny „Cukrzyca- Przewodnik dla rówieśników” oraz przeczytaliśmy książkę „Maja i Michał Dzieci z cukrzycą”, która opowiada o dzieciach w wieku szkolnym, u których zdiagnozowano cukrzycę i o tym, jak radzą sobie z nią same dzieci i oczywiście ich rodziny.
Na koniec nasz klasowy cukierek poczęstował wszystkich słodyczami w podzięce za to że od pierwszej klasy uczniowie wspólnie z wychowawcą ustalili „Słodkie piątki” (Dzień w który mogą przynosić słodką przekąskę do szkoły, w pozostałe dni solidaryzujemy się z NASZYM klasowym Cukierkiem 😉 ).
Wszystkim SŁODZIAKOM życzymy dobrych cukrów!