Wycieczka do Wadowic

Dnia 24 października, My uczniowie szkoły podstawowej wraz z opiekunami w towarzystwie księdza Macieja udaliśmy się na wycieczkę do Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic. W ten sposób chcieliśmy uczcić obchody 41 rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. Pełni pozytywnych emocji zaczęliśmy podróż do rodzinnego miasta św. Jana Pawła II rozpoczynając ją wspólną modlitwą. Jako pierwszą zwiedziliśmy Kalwarię Zebrzydowską. Dzięki pięknej pogodzie mogliśmy spacerować po ścieżkach Kalwaryjskich i zwiedzić Sanktuarium. Po przyjeździe do Wadowic była chwila na zwiedzenie Bazyliki Ofiarowania N.M.P, w której każdego dnia służył do Mszy Świętej Karol Wojtyła. Mieliśmy okazję podziwiać Chrzcielnicę, przy której został ochrzczony mały Lolek. Był czas na wspólną modlitwę za wstawiennictwem św. Jana Pawła II. Następnie udaliśmy się do muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II. To właśnie w nim zgromadzono pamiątki z różnych okresów życia naszego rodaka, również prezentowano pokazy multimedialne dokumentujące doniosłe lub dramatyczne chwile związane z Papieżem Janem Pawłem II. Przechodząc przez kolejne fragmenty ekspozycji można było poznać Wadowice z początku XX wieku, zwiedzić mieszkanie, w którym urodził się i mieszkał Karol Wojtyła do 18-ego roku życia. Można było tam zobaczyć zabawki z dzieciństwa Papieża, jego szaty i zegar, który wskazywał ostatnią godzinę Jego życia. Obejrzeliśmy ekspozycje poświęcone życiu i działalności Karola jako kapłana, biskupa, papieża, przyjaciela młodzieży, podróżnika, narciarza. Po zwiedzaniu muzeum był czas na wizytę w kawiarni i skosztowanie słynnej ,,papieskiej” kremówki, która bardzo nam smakowała. Wycieczkę uważamy za bardzo udaną. Poznaliśmy wiele ciekawostek z życia naszego rodaka i pogłębiliśmy naszą wiedzę. Wszyscy wróciliśmy do Bochni w doskonałych nastrojach i już nie możemy doczekać się kolejnej wycieczki.

Klaudia Tyrawa