Wyjątkowy projekt edukacyjny dla szkół – „Przystań w sieci”

Przystań w sieci to projekt edukacyjny (pod adresem https://przystanwsieci.pl/), który powstał z inicjatywy Facebooka, NASK PIB i UNICEF Polska. Został stworzony z myślą o uczniach, nauczycielach, psychologach, pedagogach i bibliotekarzach, poszukujących odpowiedzi na pytania dotyczące odpowiedzialnego korzystania z internetu, ochrony własnego wizerunku w sieci i bezpieczeństwa online. Projekt objęty jest honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Każdy uczeń klasy 7 i 8 ma utworzone konto, po zalogowaniu na które będzie zobowiązany wykonać kursy e-learningowe podzielone na następujące moduły tematyczne:
1. Prywatność w sieci
Naucz się identyfikować zagrożenia w internecie oraz zapoznaj się z zasadami ochrony danych w sieci.
2. Cyberprzemoc
Zdobądź praktyczne wskazówki, jak zapobiegać cyberprzemocy i reagować na niepokojące incydenty w szkole.
3. Cyberzagrożenia
Zapoznaj się z podstawowymi zagrożeniami w sieci i niebezpiecznymi trendami online, naucz się dbać o swoje cyfrowe bezpieczeństwo.
4. Szkodliwe i niebezpieczne treści
Naucz się rozpoznawać i reagować na szkodliwe i nielegalne treści w internecie oraz dowiedz się, gdzie szukać pomocy.
5. Cyfrowe ślady i reputacja online
Poznaj sposoby odpowiedzialnego wykorzystania internetu – strategię zarządzania cyfrowymi śladami i własnym wizerunkiem online.
6. Fałszywe informacje
Zapoznaj się z mechanizmami rozprzestrzeniania się fake newsów i dowiedz się, jak nie wpaść w sieć fałszywych informacji.

Po ukończeniu kursu i zaliczeniu testu sprawdzającego wiedzę, uczeń może otrzymać wygenerowany przez nauczyciela na platformie certyfikat.

Ostateczny termin wykonania kursów upływa 31 marca 2021r.