Wyjazd do Oświęcimia.

27 października 2021r. uczniowie klas ósmych wraz z nauczycielami wzięli udział w niezwykłej lekcji historii i patriotyzmu, która odbyła się w Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu  –  miejscu, o którym należy pamiętać, i które należy znać.

Celem wycieczki było poznanie miejsca, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Żydach, Polakach, Romach i innych narodowościach. W trakcie zwiedzania młodzież dowiedziała się o warunkach życia więźniów, ich kategoriach i oznaczeniach, liczbie ofiar, sytuacji dzieci w obozie, eksperymentach medycznych, karach i egzekucjach, a także o ewakuacji i wyzwoleniu z obozu. Ważnym miejscem, które zwiedzający zobaczyli była ściana straceń, gdzie wykonywane były wyroki na więźniach. Nasi uczniowie uczcili pamięć tych  ofiar poprzez zapalenie znicza i minutę ciszy.  Drugi etap wycieczki stanowił obóz w Brzezince, który powstał na terenie wysiedlonej wioski – w całości został zbudowany przez więźniów obozu w Oświęcimiu. Ta lekcja historii podyktowana była potrzebą budowania pamięci na tym, co nam pozostaje, gdy odchodzą ostatni naoczni świadkowie i ocalali z Holocaustu.

Niemiecki obóz koncentracyjny zrobił na uczniach niezwykłe wrażenie, gdyż pozwolił przynajmniej częściowo wyobrazić sobie skalę Holokaustu.  Młodzież zwiedzała teren byłego obozu w skupieniu i powadze należnej temu miejscu, za co została pochwalona przez oprowadzających ją przewodników. Ten dzień pełen wzruszeń i TO miejsce na długo zapadną           w pamięć uczestników wizyty w Muzeum Auschwitz – Birkenau, które uczniowie naszej szkoły mogli odwiedzić dzięki dofinansowaniu w ramach projektu „Odkrywam Małopolskę”- program wsparcia turystki szkolnej współfinansowany przez Województwo Małopolskie.