Wyjazd uczniów do Budapesztu w ramach programu Erasmus +

Szkoła Podstawowa nr 7 im. Jana Pawła II w Bochni kolejny raz zorganizowała wyjazd zagraniczny dla uczniów w ramach programu Erasmus plus,, Our common future is great”.

W celu umożliwienia uczniom zdobycia wiedzy, doświadczenia, nawiązania współpracy międzynarodowej i doskonalenia umiejętności językowych dziesięciu uczniów klas VII i VIII uczestniczyło w wyjeździe zagranicznym do stolicy Węgier.  Wyjazd uczniowski zorganizowany został w dniach od 07-13.04.2024r. i w całości sfinansowany był z projektu Erasmus plus. Opiekunami były pani Katarzyna Ślusarz oraz Izabela Piekarczyk.

Wybierając środek transportu na Węgry zdecydowaliśmy się na tzw. “zieloną podróż” czyli bezpośredni pociąg z Bochni do Budapesztu, a po samej stolicy korzystaliśmy z transportu miejskiego, głównie metra. Uczniowie codziennie uczestniczyli w  zajęciach przygotowanych przez Szkołę Podstawową im. Józsefa Bajzy w Újpest podczas których  opracowywali wyznaczone im zadania w formie quizów, gier i zabaw. Nasi uczniowie podczas zajęć poznali historię Węgier , przybliżono im zagadnienia dot. ekologii, zrównoważonego rozwoju oraz budżetu domowego. Uczniowie pracowali w grupach mieszanych wspólnie z kolegami z Węgier co było bardzo ważnym aspektem całego projektu. Dzieci nie tylko doskonaliły umiejętność posługiwania się językiem angielskim, ale miały możliwość  integracji  i poznania  węgierskiej kultury, tradycji i zwyczajów. Polscy uczniowie także przygotowali program dot. historii Bochni i okolic, zaprezentowali naszą szkołę.  Szczególnie ważnym punktem programu było wspólne czytanie ,,Legendy o pierścieniu  Św. Kingi” w języku polskim i węgierskim wydanej przez Miasto Bochnia.

Wspólnie także zrobiliśmy  plakaty związane z  ochroną środowiska, nauczyliśmy się tradycyjnego tańca węgierskiego, a na pamiątkę wspólnego spotkania zasadziliśmy krzak porzeczki na szkolnym dziedzińcu szkoły.

Węgrzy, jako gospodarze, dołożyli wszelkich starań, aby nasz pobyt był niezapomniany. Uczniowie węgierscy każdego dnia po zajęciach w szkole towarzyszyli nam podczas zwiedzania stolicy i prezentowali w języku angielskim jej zabytki. Zobaczyliśmy m.in. Park Miejski, Dom Muzyki Węgierskiej,  Plac Bohaterów, Bazylikę św. Stefana , gdzie znajduje się najsłynniejsza węgierska relikwia – zmumifikowana prawica świętego króla Stefana, założyciela Węgier.  Zobaczyliśmy również wnętrze  Parlamentu oraz koronę króla Stefana.

Kolejno przeszliśmy po  łańcuchowym Moście Széchenyi, który scala miasto – Budę i Pest zwiedziliśmy Wzgórze Zamkowe,  które jest umieszczone na liście światowego dziedzictwa UNESCO,  zaczynając od XIII-wiecznego Zamku Królewskiego oraz Kościół Macieja. Świątynia ta jest ważnym miejscem na Węgrzech, bowiem to tam koronowani byli węgierscy królowie. Zobaczyliśmy również wystawę poświęconą Józefowi Bemowi w języku polskim oraz węgierskim, naukową ścieżkę żółwi, odwiedziliśmy ZOO oraz Tropicarium.

Wizyta w ramach  projektu Erasmus+ dobiegła końca i  pomimo sympatii i wielu wspaniałych chwil spędzonych na Węgrzech musieliśmy się pożegnać i wyruszyć w drogę powrotną do Polski. Mamy nadzieję, że będziemy kontynuować współpracę pomiędzy naszymi szkołami. Udział w projekcie dał  naszym uczniom możliwość  doskonalenia wielu kompetencji kluczowych oraz przeżycia wspaniałej przygody. Dzięki wspólnej realizacji działań projektowych  staliśmy się jedną wielką rodziną.