Z Torgau do Bochni

Od czterech lat współpracujemy z Oberschule Nordwest Torgau. Bardzo się cieszymy, że po raz kolejny mogliśmy powitać gości z Torgau w Bochni. Wszystko zaczęło się 16 września 2019, kiedy to kolejna grupa zawitała w murach naszej szkoły. Z niecierpliwością czekaliśmy na rozpoczęcie projektu, w końcu zaczęło się. Przywitaliśmy ośmioosobową grupę młodzieży wraz z opiekunami (tym razem przeważali chłopcy – siedmiu chłopców i jedna dziewczyna).

Szczególne podziękowania składam na ręce Dyrekcji SP nr 7 w Bochni za zaangażowanie i ogromne wsparcie oraz wszystkie działania podjęte w tym celu, aby nasi goście czuli się u nas jak najlepiej. Dzięki dofinansowaniu ze strony Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży, która wspiera nas już od wielu lat, mamy okazję przyjmować gości w Polsce i gościć w Niemczech.  Chcielibyśmy podziękować Radzie Rodziców za owocną współpracę. Oczywiście żaden program nie mógłby się odbyć bez udziału Rodzin przyjmujących uczniów, dlatego pragnę im przede wszystkim wyrazić swoją wdzięczność za wspaniałe przyjęcie i trud włożony w ten tydzień, który pewnie nie dla wszystkich był łatwy.

Nasi goście otrzymali wspaniałe upominki związane z naszym miastem, dzięki uprzejmości Wydziału Promocji i Rozwoju Miasta Bochnia oraz Wydziału Promocji  Rozwoju Powiatu. Jesteśmy bardzo wdzięczni za wsparcie naszego programu i mamy nadzieję na dalszą współpracę.

Dziękuję wszystkim uczestnikom wymiany za wspaniały czas, wspólnie spędzone chwile. Byliście wspaniałą grupą i jestem z Was dumna.

Koordynator wymiany – Ewa Szymańska

20 września do naszej szkoły zawitali sąsiedzi z Niemiec. Po pierwszym spotkaniu w szkole udaliśmy się do domów pełni obaw, jak będzie wyglądać ten tydzień, czy wystarczy umiejętności językowych, czy goście będą się czuć u nas dobrze. Mieliśmy nadzieję, że wspólny wyjazd następnego dnia poza Bochnię, pozwoli na lepsze poznanie się i przełamanie barier, przede wszystkim tych językowych, ponieważ te spędzały nam najbardziej sen z powiek.

Jednego byliśmy pewni, będzie super!

We wtorek z samego rana wyruszyliśmy do Zakopanego – zimowej stolicy Polski. Wspólnie podziwialiśmy widoki Tatr, które w pełnym słońcu, które wyjrzało zza chmur, robiły niesamowite wrażenie. Interaktywna wystawa w Centrum Edukacji Przyrodniczej – Tatrzańskiego Parku Narodowego bardzo się gościom podobała. Wszyscy z ogromną uwagą przemierzali pomieszczenia, w których przedstawiano krajobraz i mieszkańców naszych wspaniałych gór. Świat fauny i flory okazał się być fascynujący dla młodzieży. Po wspólnym zwiedzaniu architektury i okolic Zakopanego (na szczęście pogada sprzyjała spacerom), krótkim czasie wolnym, którym dysponowaliśmy na Krupówkach, dotarliśmy do ośrodka „Stasinda”, gdzie czekała już na nas smaczna kolacja oraz basen. Wieczorem spotkaliśmy się na wspólnych grach i zabawach integracyjnych, podczas których serwowane były kiełbaski i gorąca herbata.  Wszyscy (również opiekunowie) bawili się świetnie. Grupa niemiecka opanowała perfekcyjne poloneza, którego wszyscy bez wyjątku zaprezentowali. W tym miejscu bardzo chciałabym podziękować zaprawionym uczestniczkom wymian, które spędziły po raz kolejny ten czas z nami. Asia, Iza, Zuzia bardzo dziękujemy za zaangażowanie i cudowne pomysły, dzięki którym nikt bez wyjątku nie wyszedł z sali niezadowolony czy znudzony. Wtorkowy wieczór sprawił, że bliżej poznaliśmy naszych gości. Z bólem serca opuszczaliśmy ośrodek i wracaliśmy do Bochni.

Następnego dnia grupa miała okazję wspólnie zobaczyć szlak turystyczny w Kopalni Soli. Było to dla nich niezwykle interesujące doświadczenie, jednocześnie jednak wyczerpujące, co było zrozumiałe po niezbyt przespanej nocy. (Grupa miała chyba małe problemy z zaśnięciem, a dzięki temu również opiekunowie). Następnie czekał na nas Quiz sprawdzający wiedzę o Bochni i nie tylko.

Przedostatni dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Krakowa. Pogoda dopisała, dlatego grupa miała okazję w dobrym towarzystwie zobaczyć to, co Kraków ma do zaoferowania zwiedzającym najpiękniejszego. Udało się nam całkiem sporo zobaczyć: Starówkę, Wawel i Sukiennice oraz dzięki pani Przewodnik dowiedzieć dużo na temat historii Krakowa. Jednak najlepszym punktem programu był czas wolny w Galerii Krakowskiej. Kto nie lubi zakupów, na ten moment czekali przede wszystkim goście.

Goście byli również bardzo ciekawi naszej szkoły, jak wygląda i co się dzieje na lekcjach. Wraz z naszymi uczestnikami zwiedzili chyba wszystkie możliwe zakamarki i odwiedzili większość uczących nauczycieli. Dziękuję za cierpliwość i wyrozumiałość. Niestety ,,wszystko co dobre, szybko się kończy” i trzeba było rozstać się z naszymi niemieckimi przyjaciółmi. Wrażenia jakie nam towarzyszyły zapamiętamy na długo, a wspomnienia będą dla nas najlepszą pamiątką i zapowiedzią wspaniałych atrakcji w maju, kiedy będziemy odwiedzać naszych niemieckich przyjaciół.

Gorące podziękowania należą się wszystkim osobom, bez zaangażowania których nie byłoby tak wspaniałych wydarzeń w naszej szkole. Dziękuję również pani Dorocie Gawędzie, która wraz ze mną spoglądała na całą grupę czujnym i troskliwym okiem.

Koordynator wymiany – Ewa Szymańska